Nejste přihlášený. Pro využití všech možností obchodu Vám doporučujeme se přihlásit. Naše kamenná prodejna dnes otevírá od 12:00 a zavírá v 15:00.
  • Eshop obnoven! Bohužel vše řídím z nemocničního lůžka, což není jednoduché, prosím počítejte u některých složitějších objednávek s malým zpožděním, třeba osmózy.  Jsem stále v nemocnici, přidal se těžký zápal plic. Díky za pochopení přátelé!!!!!!!!

    Rozpis otevírací doby je zde úplně dole.

    Videoškola akvaristiky Telefon do firmy Profiplants?  Nový bazar PROFIPLANTS

    Co je to biologická filtrace?

    - Přečteno 20 207x

    Biologická činnost filtru je činnost, která je velmi důležitá, a přitom na první pohled není vidět. Pro akvárium je stejně důležitá, jako pro člověka vzduch - a vidíte - také není vidět :-)


    Co tedy ve filtru biologicky vodu filtruje a co to znamená?

    Dr. Meristem říká: Trochu si výklad zjednodušíme tím, že si tuto neviditelnou činnost zvětšíme, zpomalíme, a také tím, že použiju to nejjednodušší vysvětlení pro děti, za což se všem dospělým omlouvám. Jak říká můj kamarád - vysvětli to ještě jednou a pro hodně blbýho :-)

    Dr. Meristem říká: Ve filtru je nějaký filtrační materiál. Na něm jsou takzvané hodné bakterie. Tyto bakterie se nazývají nitrifikační bakterie, protože se podílejí na nitrifikačním procesu. To je biologický proces, kde tyto hodné bakterie bydlí na filtračním materiálu a okolo nich pluje voda. Celý nitrifikační proces je velmi složitý a dosud nebyl přesně probádán, nám však stačí vědět, že hodné bakterie v proudu vody zachytávají chemické sloučeniny jako například čpavek, který je příčinou růstu řas. Celá armáda (miliardy bakterií) tak každým okamžikem ve filtru čeká, až okolo popluje čpavek, a ten rozloží na jiné prvky, jako například dusík a vodík, či jiné neškodné či prospěšné chemické prvky.

    Dr. Meristem říká: Filtr je tedy vlastně živá (biologická) čistička našeho akvária. Čím více se do filtru vejde hodných bakterií, tím větší účinnost filtru bude. Aby se do filtru vešlo co nejvíce těchto bakterií, použijeme ty materiály, které mají co největší plochu. To znamená, že kdybychom filtrační materiál rozložili do jedné rovné desky, tak by deska z jednoho litru kvalitní filtrační plochy měla mít alespoň 400 m2. Jelikož velikost bakterií se měří v mikronech, tak je jasné, že na takovou plochu se vejdou biliardy a biliardy hodných bakterií.

    Tomu nerozumím! Jak je to s tím filtračním materiálem?

    Dr. Meristem říká: Kvalitní filtrační materiál, je materiál - většinou kuličky, které v sobě mají spoustu direk, nebo přesněji kanálků. Kanálky jsou velké tak, aby jich bylo co nejvíce, ale tak velké, aby se ještě do těchto kanálků vešly a mohly žít hodné bakterie. Čím více je výrobce schopen kanálků v jedné kuličce udělat, tím více se do kuličky bakterií vejde.

    Dr. Meristem říká: Můžeme si to vysvětlit i obráceně. Budeme mít tenký křemík, který bude mít rozměr 20 x 22,5 metru - ted 450 m2. Tento křemík, kdyby to šlo, budeme mačkat do kuličky tak, aby jsme ji udělali co nejmenší, ale zároveň aby při mačkání od sebe zůstaly stěny tak daleko, abychom ještě neumačkali bakterie. Když budeme používat kvalitní fitrační materiál, tak se nám takto povede udělat kuličku, která bude mít objem 1 litr. Pokud bychom použili nekvalitní filtrační materiál, tak kulička bude mít objem 10 až 15 litrů.

     

    A kde se bakterie v mém novém filtru vezmou?

     

    Dr. Meristem říká: Bakterie jsou jak známo všudypřítomné. Ve filtru se během několika týdnů prouděním vody množí, až je zhruba za měsíc filtr bakteriemi nasycen, a pak teprve začne správně fungovat. Existuje však možnost, jak do akvária a tím do filtru bakterie dodat, a tím se zkrátí doba měsíce na jeden týden. Tyto špičkové bakterie neumí nikdo tak dobře vyrobit, jako firma Dennerle - opravdu před těmito bakteriemi smekám a všem je vřele - ne jako obchodník, ale jako akvarista doporučuji. Najdete je ZDE. Neměly by chybět u žádného akvária, a aplikovat by se měly vždy, když se nám voda " najednou nezdá"....

     

    A jaký materiál je tedy nejlepší?

     

    Dr. Meristem říká: V poměru cena/výkon je v současnosti nejlepší materiál Biosubstrát, jeho plocha je přes 700m2 / litr. Kliknutím na obrázek níže přejdete na eshop.

     

    HTML widget produktu PROFIPLANTS Filter Biosubstrat

    Text - Profiplants® - Martin Mithofer

Bazar
Facebook