Nejste přihlášený. Pro využití všech možností obchodu Vám doporučujeme se přihlásit. Naše kamenná prodejna má dnes zavřeno, ale nezoufejte, otevíráme opět zítra od 13:00 do 15:00.
  • Vážení přátelé, akvaristé, dne 22.4.2024 nás po těžké nemoci opustil náš milovaný šéf firmy, můj otec, Váš kamarád Martin Mithofer. Eshop funguje, nicméně pozastavujeme reverzní osmózy, členství a rozbory vody! Omlouváme se za případné komplikace, je to pro nás velmi náročná situace!!! Děláme vše co je v našich silách! Děkujeme a vážíme si Vašeho pochopení!!! Otevírací doba na našich stránkách.

    Videoškola akvaristiky Telefon do firmy Profiplants?  Nový bazar PROFIPLANTS

    Problematika rostlin rodu Bucephalandra - co vědět před koupí?

    Jistě jste již zaznamenali překrásné rostliny rodu Bucephalandra. O co jednodušší je jejich pěstování, o to složitější je určení jednotlivých druhů. Jak je možné, že dva akvaristé si koupí jednu vzrostlou rostlinu, rozstřihnou ji na půlku, a po několika týdnech jsou rostliny tak odlišné, že to vypadá, že jde o úplně jiný druh? A když objednáte rostlinu přes eshop, a porovnáte ji s fotografiemi, které najdete například na Google, tak to vypadá, že Vás prodejce ožulil, nebo Vám dal to, co měl zrovna po ruce?  A proč jsou rostliny o tolik dražší, než  běžné akvarijní rostliny? Pojdmě se na celou problematiku podívat podrobněji.

    Rostliny rodu Bucephalandra jsou pomalu rostoucí rostliny mnoha druhů. Nebudu zabíhat do podrobností problematiky, protože by článek byl tak dlouhý, že byste si zničili rolovací kolečko na myši. Omezím se tedy jen na problematiku prodeje, tak aby zákazníci firmy Profiplants dopředu věděli, jaká rostlina vlastně bude odeslána. Vezměme to tedy postupně:

    Proč se tolik rostliny - respektive fotografie na webech tolik liší?

    Pokud pomineme to, že každý akvarista se chce na webu svým výpěstkem pochlubit, což je pochopitelné, tak samozřejmě chce, aby fotografie byla co nejzajímavější, no a jak říkají grafici - photoshop je mocný nástroj. Jinak je vysvětlení celkem jednoduché - Bucephalandry jsou velmi závislé na intenzitě osvětlení, které se měří většinou v PAR jednotkách PAR metrem. Jiný odstín budou mít rostliny při 150 PAR, a jiný při 40 PAR. Pokud bychom nad pokusnými akvárii odstupňovali intenzitu po 20 PAR od 40 do 150 PAR, pak dostaneme mnoho různě barevných rostlin a také různě vysokých a ještě s různě tvarovanými listy.

    Aby toho nebylo málo, tak to samé platí o barevné teplotě světla, které se měří v Kelvinech. V akvaristice se používají světa od 2800K  do cca 8500K. Ještě pořád počítáte, kolik tedy variant můžeme z jedné Bucephalandry dostat? To však není vše, protože pokud již Bucephalandry nějakou dobu pěstujete, jistě jste si všimli, že veliký vliv má také proudění vody. V dobře proudícím akváriu jsou rostliny barevnější, častěji kvetou, a také rychleji rostou. Počítáte ještě kombinace? Tak jdeme dále.

    Dalším faktorem je tvrdost vody. V akvaristice ji měříme ve stupních dGH, a nebo elektricky pomocí konduktometru v jednotkách µS (mikrosiemens). Ve tvrdší vodě budou Bucephalandry zase úplně jiné, než ve vodě měkké či středně tvrdé, Ještě počítáte?

    To ale pořád není vše, svůj díl na proměnlivosti Bucephalander má také podíl zastoupených makro i mikroprvků. Zvyšte například hladinu NO3, a Bucephalandra bude barevnější a silnější, než její klon v druhém na NO3 chudším akváriu.

    Počítali jste dobře, kolik vlastně vizuálně odlišných variant dostanete změnou životních podmínek u jednoho jediného druhu Bucephalandry? Ano, nelze to spočítat, ale to vlastně vůbec nevadí, protože jak rád a často uvádím: Není ošklivý druh Bucephalandry.

    Toto je ukázka Bucephalandra sp. 'Theia' - jedna rostlina z jednoho trsu rozdělená na dva kusy.

    Levý trs má o trochu méně světla, menší proudění vody. Sice méně kvete, zato je barevnější, listy se tolik nevlní Pravý trs má více světla a větší proudění vody. Je méně barevná, listy se více vlní a rostlinka více kvete.

    Proč jsou Bucephalandry dražší, než jiné rostliny, když jsou tak jednoduché na pěstování?

    Je to vlastně jednoduché - rostou velmi pomalu. V profesionální pěstírně rostlin, kde například stonkovky v ideálních podmínkách rostou i několik centimetrů za den, tak v té samé špičkově vybavené pěstírně rostou Bucephalandry za týden jen cca milimetr. Mluvíme o rostlinách submerzních, které jsou pěstovány pod vodou. Cena rostlin pěstovaných pod vodou je několikrát vyšší, protože náklady na submerzní rostliny jsou daleko vyšší, než na rostliny pěstované mimo vodu.

    Nejčastější otázky, aneb co je dobré vědět před nákupem Bucephalander:

    Jak jsou Bucephalandry náročné na pěstování?

    Jsou velmi jednoduché na pěstování, ale chce to čas. Porostou téměř v jakékoliv vodě - i bez CO2, porostou i v přítmí, i na přímém slunci. Porostou ve vodě tvrdé, měkké, kyselé i lehce zásadité.

    Dostanu přesně takovou rostlinu, jako je vyfotografována na webu?

    Není to jisté, ale je to hodně pravděpodobné. Nelze fotografovat každou rostlinu zvlášť, ale snažíme se, aby fotografie u ceny zboží zobrazovala co nejvěrněji nabízenou rostlinu. Rostlina je většinou dodávána ve formě submerzní, kdy alespoň jeden list je již plně přizpůsoben podvodnímu prostředí. Taková rostlina již strávila přibližně 6 až 12 měsíců v naší pěstírně pod vodou. Je však třeba pochopit, že rostliny rostou velmi pomalu, a tudíž velmi prodávané druhy mohou mít ještě téměř všechny listy emerzní. Není tak možno zaručit, že rostlina bude vypadat jako na fotografii, protom je nejlepší vždy osobní odběr, a pokud nemáte s těmito rostlinami žádné zkušenosti, tak je lepší se kouknout po jiných rostlinách.

    Obdržel jsem rostlinu s několika submerzními listy, a na rostlině je ještě několik listů emerzních. Mám emerzní listy ostříhat?

    Ano, můžete je ostříhat, rostlina brzy vyžene nové listy. Pokud to neuděláte, nic se neděje, rostlina si poradí i bez Vašeho zásahu.

    Proč se neprodávají plně submerzní rostliny, které byly pěstovány od začátku v akváriu?

    Je to jednoduché, jde o cenu. Pokud by byla rostlina pěstována v akváriu a množena dělením rhizomů, což je velice časově i finančně náročné, cena rostliny by byla nesmírně vysoká. Například velmi prodejná rostlina Bucephalandra sp. 'Deep Purple' pokud by byla pěstovaná pouze submerzně stála mezi 1000-1200 Kč. Ostatně až si vypěstujete první odnož v akváriu, zkuste odhadnout cenu, za kolik byste ji museli prodat, aby se Vám cena, kterou jste do rostliny investovali ve formě hnojiva, výměny vody, nákladů na osvit, filtraci, nákladů na energie atd. vrátila. A pak si připočítejte DPH, plat obsluze, nájem prostor, náklady na eshopové stránky, servery atd. a dostanete cenu, která Vám otázku lehce zodpoví, a možná i vyrazí dech...

    Text a foto - Profiplants® - Martin Mithofer

Bazar
Facebook