Nejste přihlášený. Pro využití všech možností obchodu Vám doporučujeme se přihlásit. Naše kamenná prodejna dnes otevírá od 13:00 a zavírá v 18:00.
 • Zbývá cca 9 dní, abyste balík dostali do vánoc.... Živé zboží zasíláme kvůli velkému zpoždění všech dopravců jen PO - ST, na Slovensko jen PO-UT.  Prodejní doba je uvedena na této straně úplně dole. Volejte POUZE v době otevření prodejny.

  Hořčík a jeho nedostatek v akváriu

    Dr. Meristem říká: Pokud chybí v akvarijní vodě hořčík, tak rostliny strádají, protože je esenciálně důležitý pro fotosyntézu. U rostlin je hořčík jedním ze základních stavebních prvků v zeleném pigmentu listů. V běžné vodě ho bývá sice většinou dostatek, ale v dobře zarostlých akváriích ho rychle ubývá díky vysoké spotřebě rostlinami. Proto se do špičkově zarostlých akvárií musí téměř vždy aplikovat. Jako biogenní prvek je nedílnou součástí chlorofylu. Současně s hočíkem je nutné přidávat do vody vápník, protože tyto dva prvky spolu velmi úzce spolupracují. Samotný vápník může způsobit nedostatek hořčíku, mnoho hořčíku zase zpětně zabraňuje vstřebávání vápníku. Nejvhod­nější poměr hořčíku k vápníku je 1:2 až 1:3.

  Celý článek

  Vápník a jeho nedostatek v akváriu

    Dr. Meristem říká: Pokud chybí v akvarijní vodě vápník, tak rostliny strádají. V běžné vodě ho bývá sice většinou dostatek, ale v dobře zarostlých akváriích ho rychle ubývá díky vysoké spotřebě rostlinami. Proto se do špičkově zarostlých akvárií musí téměř vždy aplikovat, protože jako biogenní prvek je nedílnou součástí chlorofylu. Současně s vápníkem je nutné přidávat do vody hořčík, protože tyto dva prvky spolu velmi úzce spolupracují. Samotný hořčík může způsobit nedostatek vápníku, mnoho vápníku zase zpětně zabraňuje vstřebávání hořčíku. Nejvhod­nější poměr hořčíku k vápníku je 1:2 až 1:3.

  Celý článek

  Návod na sázení rostlin in vitro

    Dr. Meristem říká:Na oblíbené rostlince Staurogyne repens si ukážeme, jak správně rostliny pěstované metodou in vitro převádět do akvária. Při tomto postupu nepřeneseme do akvária žádné patogeny, nemoci, pesticidy a ani ten nejmenší kousek řasy. Rostlince nebudou opadávat žádné listy, a během několika dní rostlinka viditelně začne růst. Gel na koříncích rostlin nenecháváme, vždy jej opláchneme pod vlažnou tekoucí vodou. Pokud bychom však poškodili jemné vlásečnice kořínků, je lepší kousky gelu na koříncích raději ponechat.

  Celý článek

  Draslík a jeho nedostatek v akváriu

    Dr. Meristem říká: Pokud chybí v akvarijní vodě draslík, tak rostliny strádají a chřadnou. Draslík je potřebný pro všechny aktivity probíhající v rostlině, které mají co dočinění s transportem a otevíráním i zavíráním dýchacích průduchů. Kromě toho draslík zajišťuje stabilitu a kvalitu rostliny, a řídí mnoho dalších velmi složitých procesů, jako například hospodaření se sacharidy. Proto je jasné, že ho v akvarijní vodě musí být dostatek.

  Celý článek

  Fakta a mýty o rostlinách in vitro

  Dr. Meristem říká:S pěstováním rostlin in vitro je spojena celá řada mýtů a polopravd. Všeobecné názory se velmi různí a na diskuzních fórech se akvaristé dohadují, kdo má pravdu a kdo ne. Vysvětleme si tedy, co in vitro opravdu je, jak se pěstuje, výhody či nevýhody.

  Celý článek

  Železo a jeho nedostatek v akváriu

  Dr. Meristem říká: Pokud chybí v akvarijní vodě železo, tak rostliny strádají, protože plní mnoho důležitých funkcí v absolutním procesu látkové výměny rostlin a je nezbytné pro produkci chlorofylu. Rostliny obecně vážou železo špatně, mohou jej vázat pouze v tzv. chelátové formě. (Toto sice není tak úplně pravda, ale v praxi si s tímto vysvětlením postačíme.) V běžné vodě ho bývá sice většinou dostatek, ale ne ve vhodné formě. Potom je železo pro rostliny nepřístupné, protože spoustu forem železa nejsou rostliny schopny vázat. Dostupnost a stabilita železa silně závisí na hodnotě ph. V kyselých vodách je všeobecně pro rostliny železo lépe přístupné a také stabilnější. Existují však formy železa ve formě Fe-DTPA nebo dokonce Fe-EDDHMA, které jsou stabilní až do ph 11.

  Celý článek

  Dusík a jeho nedostatek v akváriu

  Dr. Meristem říká: Pokud chybí v akvarijní vodě dusík, tak rostliny strádají. Je to významný prvek proteinů a proteidů, chlorofylu, vitamínů, hormonů a DNA. Je také stavební látkou všech enzymů, které řídí rostlinnou, živočišnou a lidskou látkovou výměnu, tudíž je nezbytný pro jakýkoliv život. Pro rostliny je důležitý pro metabolismus a při fotosyntéze mimo jiné proto, aby se tvořily bílkoviny. Tím podporuje růst rostliny. V běžné vodě ho bývá sice většinou dostatek, ale v zarostlých akváriích je rostlinami poměrně rychle vyčerpán, zvláště pokud jsou rybky v akváriu jen v malém množství.

  Celý článek

  Úhyn akvarijních ryb po koupi

  Dr. Meristem říká: S úhynem akvarijních ryb při koupi, respektive těsně poté je jev zcela běžný. Dostávám denně tuto otázku, ale odpověď nelze shrnout do jedné věty. Proto se na věc podívejme obšírněji, a vysvětleme si proč se to děje, a jak se tomu napříště vyvarovat. Akvaristika je velmi složitá věda, a jako u technických oborů vše souvisí se vším. Abychom to jednou pro vždy pochopili, musíme za tímto problémem jít až na samý začátek, tedy do pěstírny akvarijních ryb k chovateli, který rybku vypěstoval...

  Celý článek

  Fosfor a jeho nedostatek v akváriu

  Dr. Meristem říká: Pokud chybí v akvarijní vodě fosfor, tak rostliny strádají, protože má velmi důležitou a nezastupitelnou roli ve všech živých organismech. Představuje esenciální součást živin pro rostliny a zvířata. Fosfor má klíčové postavení co se týká buněčného spalování a celkového přenosu energie v rostlině. Fosfor je mimo to stavební prvek buněčných membrán, DNA, některých bílkovin a enzymů. Pro rostliny jsou fosfáty nepostradatelné. Asi tři čtvrtiny z celkového příjmu fosforu přijme rostlina před tím, než prodělá čtvrtinu svého životního cyklu.

  Celý článek

  Proč mám v akváriu řasy?

    Dr. Meristem říká: Pokud v akváriu propuknou řasy, jedná se vždy o přítomnost čpavku. Je přitom úplně jednou, jestli jde o řasu štětičkovou, nebo třeba vláknitou zelenou.

  Celý článek

  Proč se hnojiva vyrábějí bez dusičnanů a fosfátů?

  Dr. Meristem říká: Dostávám mnoho dotazů, proč se akvarijní hnojiva nevyrábějí již s obsahem dusičnanů, fosfátů, vápníku a hořčíku, která by úplně pokryla potřebu všech akvárií. Pojdmě si trochu zjednodušeně odpovědět.

  Celý článek

  Co je to laminární box?

    Laminární box nebo také Flowbox je speciální laboratorní zařízení. Toto zařízení filtruje vzduch pomocí speciálních filtrů a HEPA filtrů. Dává tak pracovníkům možnost pracovat ve sterilním prostředí bez mikroorganizmů. Ve flowboxu se pracuje nejčastěji s biologickým materiálem rostlinného či živočišného původu, ale je využíván i v elektroprůmyslu pro montování drobných elektrických součástí. Tím jak proudí vzduch přes speciální filtry, tak je zbaven všech drobných částeček prachu, pylu a podobně. Pokud je vzduch proudící do laminárního boxu úplně prostý jakýchkoliv částic, potom se do boxu žádné nežádoucí mikroorganismy nedostanou, protože ty jsou vždy na těchto částicích.  

  Celý článek

  Co je to mikropropagace rostlin?

    Dr. Meristem říká: Mikropropagace rostlin je soubor laboratorních velmi složitých technik in vitro, jejichž cílem je rychlé namnožení či naklonování rostlinného materiálu. To se provádí za sterilních podmínek na speciálních živných půdách. Nejčastěji se používají takzvané meristémové buňky, což je rostlinné pletivo tvořené buňkami s dělivou funkcí. Tyto buňky najdeme v listech, kořenech, ale i dalších částech rostlin. Zjednodušeně řečeno - v meristémové buňce je obsažena kompletní informace o rostlině, a proto se z této jediné buňky v podmínkách in vitro pěstují nové rostliny. Právě tuto techniku používá firma PROFIPLANTS®. Tato metoda totiž produkuje naprosto zdravé klony rostlin.

  Celý článek

  Líhnutí Artemia salina + tipy a triky

    Dr. Meristem říká: Stále je spousta akvaristů, kteří vlastně nevědí, co je a k čemu se používá žábronožka solná - Artemia salina. Líhnutí je přitom velmi jednoduché, a je to špičková potrava pro všechny rybky. Nic lepšího v současné době dát rybkám nemůžete, natož v takové čistotě, jakou toto živé krmivo při zachování určitých zásad představuje. O artemii bylo napsáno spousta věcí, pojďme tedy rovnou k praxi. Nakonec jsme pro Vás připravili instruktážní video.

  Celý článek

  Výstava EXOTIKA 2015

  Zde je video z výstavy EXOTIKA 2015 konané v těchto dnech v Lysé nad Labem.

  Celý článek

  V akváriu mám řasy, jak je odstranit?

  Dr. Meristem říká: Pokud v akváriu propuknou řasy, jedná se vždy o přítomnost čpavku. Je přitom úplně jednou, jestli jde o řasu štětičkovou, nebo třeba vláknitou zelenou či hnědou rozsivku. Proč jsou řasy v akváriu se dozvíte z tohoto článku.

  Celý článek

  Jaký potřebuji filtr do mého akvária?

  Dr. Meristem říká: Filtr je spolu se světlem nejdůležitější součást akvarijní techniky. Je nutné ho vybírat uváženě, a vybírat podle technických parametrů. Teprve na dalším místě by měla být cena. Častou chybou je, že začátečníci zvolí filtr špatně a pak neúspěchy v růstu rostlin a chovu ryb přisuzují jiným souvislostem. Předně je třeba si vysvětlit, co vlastně po akvarijním filtru chceme. Odstraňování viditelných částic je základním a také jediným viditelným výsledkem práce filtru. Důležitější je však biologická činnost filtru, která však na první pohled vidět není, ale je velmi a ještě jednou pro zdůrazění velmi důležitá. Úplně každý filtr má větší nebo menší schopnost bilologické filtrace. Pokud nevíte, co biologická filtrace znamená, klikněte ZDE.

  Celý článek

  Co je to biologická filtrace?

  Dr. Meristem říká: Biologická činnost filtru je činnost, která je velmi důležitá, a přitom na první pohled není vidět. Pro akvárium je stejně důležitá, jako pro člověka vzduch - a vidíte - také není vidět :-)

  Celý článek