Nejste přihlášený. Pro využití všech možností obchodu Vám doporučujeme se přihlásit. Naše kamenná prodejna dnes otevírá od 10:00 a zavírá v 13:00.
 • POZOR, vzhledem k neschopnosti Uloženky doručovat balíky v rozumném termínu doporučujeme v současnosti Českou poštu a DPD, případně pro Slovensko Slovenskou poštu a pouze DPD, pokud chcete poslat rostliny.
  Rostliny odesíláme PO-ST, přes systém Uloženka jen PO-ÚT. Otevírací doba prodejny je na této straně úplně dole. Volejte POUZE v době otevření prodejny.

  Proč mám v akváriu řasy?

  Proč mám v akváriu řasy?
   

  Dr. Meristem říká: Pokud v akváriu propuknou řasy, jedná se vždy o přítomnost čpavku. Je přitom úplně jednou, jestli jde o řasu štětičkovou, nebo třeba vláknitou zelenou.


  Co se tedy přesně v akváriu děje, že řasy rostou?

  Dr. Meristem říká: Odpověď není zase tak úplně jednoduchá, protože záleží na mnoha faktorech. Nejdůležitější zákonitosti si nyní objasníme, a vysvětlíme si, jak tomu napříště zabránit, jak akvárium upravit a čeho se vyvarovat. Začneme od začátku, od založení akvária.

  Jak tedy založit akvárium, aby v něm nerostly řasy?

  Dr. Meristem říká: Předem je třeba říci, že jednoznačný návod neexistuje. Kdyby existoval, neexistovaly by řasy v akváriu. Je však soubor zákonitostí a postupů, které vedou k akváriu bez řas. Ovšem i odborníkovi na akvária se občas stane, že mu v akváriu řasy propuknou. Pokud někdo tvrdí, že řasy nikdy neměl, nejspíše nemluví pravdu.

  Dr. Meristem říká: První čím při zařizování akvária začneme, je po výběru velikosti akvária osvětlení. Dobrým osvětlením později ušetříme spoustu práce a také spoustu peněz, které bychom museli vynaložit na boj proti řasám. Je třeba si ještě před zakoupením osvětlovací rampy ujasnit, jak chceme akvárium využívat. Nejjednodušší je koupit silné osvětlení s možností regulace, tím si umožníme pěstovat i ty nejnáročnější akvarijní rostliny. A to i v případě, že zatím na překrásně zarostlé akvárium nepomýšlíme. Podle mých zkušeností 9 z 10 akvaristů stejně skončí s myšlenkou na krásně zarostlé akvárium. Silným osvětlením nemám pochopitelně namysli, že do 100 litrového akvária budete 'šajnit' kilowatovým reflektorem, ale pořídíte si buď zářivkové, nebo LED osvětlení podle všeobecných rad výrobce. Výborné zkušenosti mám s osvětlovacími rampami Aquatlantis. Do 45 cm výšky vodního sloupce vám stačí jedna, na 45 cm potom 2 rampy. Samozřejmé je, že rampa by měla být dlouhá ideálně stejně jako akvárium, nebo jen o málo kratší.

  A co když chci zářivky?

  Dr. Meristem říká: Pokud chcete zářivky, potom si jednoduše spočítáte, kolik jich potřebujete. Jedna stejně dlouhá LED rampa Aquatlantis, svítí jako dvě stejně dlouhé zářivky T5. To jsou ty užší, s průměrem 16 mm. Ty s označením T8 mají průměr 26 mm, dnes se již nad akvária téměř nepoužívají.

   

  A jsou lepší zářivky, nebo LED osvětlovací rampy?

  Dr. Meristem říká: Názory se různí, ovšem já se přikláním jednoznačně k osvětlení LED, a to hned z několika důvodů. LED osvětlení méně "žere", a snáze se reguluje. Rostliny pod ním rostou stejně dobře, ne-li lépe.

   

  A co substrát pod písek? Je vhodný?

  Dr. Meristem říká: Jednoznačně ano, záleží na tom, jakého výrobce zvolíte. Nekupujte levné a pochybné substráty, protože nemohou splňovat podmínky moderní akvaristiky. Nejlépe je zvolit jednoho výrobce a držet se jeho rad. Každý výrobce se snaží, aby jeho výrobky do sebe zapadaly, tedy aby se vhodně doplňovaly. To u kombinace několika výrobců nemusí být zaručeno.

  Jaký zvolit písek?

  Dr. Meristem říká: Písek volíme podle zamýšleného záměru akvária. Pro rostliny všeobecně je ale vhodnější písek drobnější, většinou frakce kolem 1 až 2 mm. Velmi vhodné jsou písky obalené prsyskyřicí. Daleko méně slehávají, a rostlina má tak u kořenů vše potřebné.

  Jaký zvolit filtr?

  Dr. Meristem říká: Ano, to je jedna ze zásadních otázek. Je přitom jedno, že v akváriu máte jen pár rybiček. Na této položce nikdy nešetřete, je stejně důležitá jako světelná rampa. Kupte si vnější filtr, nebo alespoň vnitřní s co největším objemem. Čím větší objem filtru je, tím více nitrifikačních - tedy 'hodných' bakterií v něm bude. Tyto bakterie mají zásadní vliv na potlačení řas, protože spotřebovávají škodlivé látky, které jsou zodpovědné za růst řasy. Dobrý vnější filtr s velikým objemem je jistý krok pro akvárium bez řas. V naší laboratoři na akvárim o obsahu 500 litrů připadá 30 drobných ryb a 50 litrů filtrační hmoty. Hádejte, jestli v akváriích máme řasy. 

  Jak velké zvolit akvárium, abych neměl řasy?

  Dr. Meristem říká: Na toto odpovídá předchozí otázka. I v malém akváriu o obsahu 10 litrů nebudou řasy, pokud vhodně zvolíte filtraci. Mějte však na paměti, že pokud budete dělat při provozu akvária pěstitelské chyby, žádný filtr vás nezachrání. Akvárium je malý uzavřený systém, ve kterém se každá, i ta sebemenší chyba ihned projeví. Čím větší akvárium ale budete mít, tím více drobných chyb vám akvárium odpustí.

  Je důležitý prod vody v akváriu?

  Dr. Meristem říká: Ano, je velmi důležitý. Nejen každá rostlina, ale i každý kout akvária potřebuje přísun živin a kyslíku, protože jsou zde osídleny neviditelné nitrifikační bakterie. Ty spotřebovávají dusičnany a dusitany, které by se časem proměnily ve čpavek.  A čpavek je jediná, zato však zásadní příčina vzniku všech řas.

  Jaké zvolit rostliny, abych v akváriu neměl řasy?

  Dr. Meristem říká: Všechny vodní rostliny, avšak ne vypěstované emerzně, tedy mimo vodu.

  Vodní rostliny se pěstují mimo vodu?

  Dr. Meristem říká: Ano, a ve velmi masivním měřítku. Důvod je jednoduchý - rostlina roste ve skleníku mnohokrát rychleji, a je tudíž o hodně levnější.

  A proč se do akvária emerzně vypěstované rostliny nehodí?

  Dr. Meristem říká: Je to velmi jednoduché. Rostliny, které rostou pod vodou mají listy v tzv. submerzní, tedy podvodní formě. Ty jsou odlišné od rostlin pěstovaných emerzně, tedy mimo vodu. I když u některých rostlin vypadá emerzní a submerzní forma na první pohled stejně, přesto je rostlina z vědeckého hlediska úplně jiná. Suchozemská forma je uzpůsobena tak, že živiny přijímá výhradně kořeny a dýchá listy. U podvodních forem je situace jiná. Rostlina přijímá živiny celým povrchem. Listy jsou většinou tenčí a struktura jemnější. Proto když zasadíme rostlinu vypěstovanou ve skleníku do akvária, začnou listy chřadnout. Emerzní, tedy suchozemské listy začnou uhnívat, tím se ve vodě začne zvyšovat koncentrace čpavku, potažmo dusičnanů. Ty, a právě jen a jen ty, jsou příčinou růstu řas....

  Takže nemám používat rostliny in-vitro?

  Dr. Meristem říká: Možná největší všeobecnou mýlkou je, že rostlinky pěstované metodou in vitro mají emerzní listy. Není tomu tak, listy jsou vždy submerzní, jsou tedy již plně přispůsobeny podvodnímu prostředí. Proto rostlinkám zasazeným do akvária z kelímku in vitro listy nikdy neopadávají, ale rostlinka ihned pokračuje ve svém růstu.

  Jaký je tedy závěr?

  Dr. Meristem říká: Závěr je tento: Dobrý filtr s co největším objemem filtrační hmoty, dobrá cirkulace vody po celém akváriu, pravidelná výměna vody, pravidelné hnojení, kvalitní osvětlení a teplota přiměřená rostlinám. U našich rostlin je optimální teplota vždy uvedena. Dále se vyhýbejte rostlinám ze skleníků a tudíž rostliny pořizujte velmi obezřetně od prověřené firmy. Jak z akvária přesně odstranit řasy se dozvíte ZDE.