Nejste přihlášený. Pro využití všech možností obchodu Vám doporučujeme se přihlásit. Naše kamenná prodejna dnes otevírá od 10:00 a zavírá v 13:00.
 • POZOR, vzhledem k neschopnosti Uloženky doručovat balíky v rozumném termínu doporučujeme v současnosti Českou poštu a DPD, případně pro Slovensko Slovenskou poštu a pouze DPD, pokud chcete poslat rostliny.
  Rostliny odesíláme PO-ST, přes systém Uloženka jen PO-ÚT. Otevírací doba prodejny je na této straně úplně dole. Volejte POUZE v době otevření prodejny.

  Fosfor a jeho nedostatek v akváriu

  Fosfor a jeho nedostatek v akváriu

  Dr. Meristem říká: Pokud chybí v akvarijní vodě fosfor, tak rostliny strádají, protože má velmi důležitou a nezastupitelnou roli ve všech živých organismech. Představuje esenciální součást živin pro rostliny a zvířata. Fosfor má klíčové postavení co se týká buněčného spalování a celkového přenosu energie v rostlině. Fosfor je mimo to stavební prvek buněčných membrán, DNA, některých bílkovin a enzymů. Pro rostliny jsou fosfáty nepostradatelné. Asi tři čtvrtiny z celkového příjmu fosforu přijme rostlina před tím, než prodělá čtvrtinu svého životního cyklu.


  Fosfor jsem nikdy nedával a rostliny mi přesto rostly. Co se stalo?

   

  Dr. Meristem říká: Běžně se setkávám s názorem, že akvaristovi rostliny vždycky rostly a nikdy žádný fosfor do akvária přidávat nemusel. Akvárium bylo krásně zarostlé, a nic nenapovídalo tomu, že by rostliny jakkoliv chřadly. Z ničeho nic ale rostliny začaly vykazovat různé defekty. Není to tím, že by ve vodárně míchali do vody nějaké přísady, ani tím, že se do vaší studny dostaly nějaké další látky. Je to jen tím, že už prostě zarostlému akváriu přísun přirozeně se vyskytujícího fosforu nestačí. Podobné projevy mohou nastat, když stávající osvětlení nad akváriem zaměníme za silnější. Tím začnou rostliny spotřebovávat fosfor i ostatní mikro a makroprvky ve zvýšené míře a opět dochází ke strádání rostlin.

  Jak poznám, že v mém akváriu chybí zrovna fosfor?

   

  Dr. Meristem říká: Při nedostatku fosforu začnou listy tmavnout až černat. Rostlina má deformované listy, někdy i stonek, a je slabě rozvinutá.

   

  Video znázorňuje nejčastější projevy rostlin z nedostatku fosforu v akvarijní vodě:

  Další projevy mohou vypadat takto:

  Dr. Meristem říká: Pokud si nejste jisti, jestli fosfor ve vodě chybí, nebo ne, bez obav jej přidejte, protože horní hranice snášenlivosti na fosfor je poměrně vysoká. Jistě je lepší mít v akváriu vysoké množství fosforu, než žádné. Pokud budete měřit obsah fosforu v akvarijní vodě, optimální dávka leží kolem 0,1 až 0,3 mg/litr.

   

  Jak tedy fosfor do akvária jednoduše dodat?

   

  Dr. Meristem říká: Nejjednodušší metodou je použít hnojivo PROFIPLANTS P PLUS®, který jsem pro vás ve své laboratoři připravil. Zakoupit ho můžete v různě velkém balení ZDE.

  Dávkování PROFIPLANTS P PLUS®

  obsah akvária málo zarostlé středně zarostlé silně zarostlé
  10 litrů 0,6 ml / týden 1 ml / týden 2 ml / týden
  15 litrů 0,9 ml / týden 1,5 ml / týden 3 ml / týden
  20 litrů 1,2 ml / týden 2 ml / týden 4 ml / týden
  25 litrů 1,5 ml / týden 2,5 ml / týden 5 ml / týden
  50 litrů 3 ml / týden 5 ml / týden 10 ml / týden
  100 litrů 6 ml / týden 10 ml / týden 20 ml / týden
  150 litrů 9 ml / týden 15 ml / týden 30 ml / týden
  200 litrů 12 ml / týden 20 ml / týden 40 ml / týden
  250 litrů 15 ml / týden 25 ml / týden 50 ml / týden
  300 litrů 18 ml / týden 30 ml / týden 60 ml / týden
  350 litrů 21 ml / týden 35 ml / týden 70 ml / týden
  400 litrů 24 ml / týden 40 ml / týden 80 ml / týden
  450 litrů 27 ml / týden 45 ml / týden 90 ml / týden
  500 litrů 30 ml / týden 50 ml / týden 100 ml / týden

   


  Pro pokročilé:

   

  Jsem pokročilý akvarista. O kolik mám obsah fosforu zvednout?

   

  Dr. Meristem říká: Obecně se doporučuje zvednout obsah fosforu do maximální horní hranice 1 až 3 mg/litr. Na této hodnotě pak akvarijní vodu udržujeme neustále.

   

   

  Jaká je koncentrace fosforu v závislosti na čase při tomto dávkování?

   

  Tabulka ukazuje koncentraci fosforu v závislosti na čase při 50% výměně vody týdně:

   

   

   

  Podle tabulky si můžeme aplikaci fosforu upravit. Dodržovat při tomto vzoru je třeba výměnu vody v týdenních intervalech a objemem výměny 50%.
  Přejížděním ukazatele myši přes tabulku se objevují vypočítané hodnoty.

  Dr. Meristem říká: Z tabulky vidíte, že pokud budete dodržovat 50% výměnu vody v akváriu týdně, tak není třeba obsah fosforu nijak měřit, protože jeho obsah bude stále stejný. Po výměně vody prostě jen nadávkujete PROFIPLANTS P PLUS®. Vzájemná závislost všech prvků obsažených ve vodě je natolik složitá, že přesahuje rámec tohoto zjednodušeného vysvětlení.