Nejste přihlášený. Pro využití všech možností obchodu Vám doporučujeme se přihlásit. Naše kamenná prodejna dnes otevírá od 10:00 a zavírá v 13:00.
 • POZOR, vzhledem k neschopnosti Uloženky doručovat balíky v rozumném termínu doporučujeme v současnosti Českou poštu a DPD, případně pro Slovensko Slovenskou poštu a pouze DPD, pokud chcete poslat rostliny.
  Rostliny odesíláme PO-ST, přes systém Uloženka jen PO-ÚT. Otevírací doba prodejny je na této straně úplně dole. Volejte POUZE v době otevření prodejny.

  Dusík a jeho nedostatek v akváriu

  Dusík a jeho nedostatek v akváriu

  Dr. Meristem říká: Pokud chybí v akvarijní vodě dusík, tak rostliny strádají. Je to významný prvek proteinů a proteidů, chlorofylu, vitamínů, hormonů a DNA. Je také stavební látkou všech enzymů, které řídí rostlinnou, živočišnou a lidskou látkovou výměnu, tudíž je nezbytný pro jakýkoliv život. Pro rostliny je důležitý pro metabolismus a při fotosyntéze mimo jiné proto, aby se tvořily bílkoviny. Tím podporuje růst rostliny. V běžné vodě ho bývá sice většinou dostatek, ale v zarostlých akváriích je rostlinami poměrně rychle vyčerpán, zvláště pokud jsou rybky v akváriu jen v malém množství.


  Dusík jsem nikdy nedával a rostliny mi přesto rostly. Co se stalo?

  Dr. Meristem říká: Běžně se setkávám s názorem, že akvaristovi rostliny vždycky rostly a nikdy žádný dusík do akvária přidávat nemusel. Akvárium bylo krásně zarostlé, a nic nenapovídalo tomu, že by rostliny jakkoliv chřadly. Z ničeho nic ale rostliny začaly vykazovat různé defekty. Není to tím, že by ve vodárně míchali do vody nějaké přísady, ani tím, že se do vaší studny dostaly nějaké další látky, nebo že dusík zmizel. Je to jen tím, že už prostě zarostlému akváriu přísun přirozeně se vyskytujícího dusíku nestačí. Podobné projevy mohou nastat, když stávající osvětlení nad akváriem zaměníme za silnější. Tím začnou rostliny spotřebovávat dusík a ostatní mikro a makroprvky ve zvýšené míře a opět dochází ke strádání rostlin.

  Jak poznám, že v mém akváriu chybí zrovna dusík?

  Dr. Meristem říká: Při nedostatku dusíku začnou listy žloutnout, později opadávají. Větší listy v horní části mění barvu na světle zelenou, později žloutnou. Spodní listy žloutnou až bělají. Růst se viditelně brzdí, rostlinky jsou kratší a mají tenčí stonky.

  Video znázorňuje nejčastější projevy rostlin z nedostatku dusíku v akvarijní vodě:

  Další projevy mohou vypadat takto:

  Dr. Meristem říká: Pokud si nejste jisti, jestli dusík ve vodě chybí, nebo ne, pokusně jej na týden až 14 dní přidejte. Začněte poloviční dávkou, kterou napříště můžete podle potřeby upravit. Obsah dusíku také můžete poměrně jednoduše změřit různými testery, které ale mnohdy nebývají přesné. Pro orientační zjištění hladiny dusíku však většinou postačují. Po určité době sami vypozorujete, že například Alternanthera reineckii mini potřebuje více dusíku než jiné rostliny, a že daleko dříve než jiné rostliny při nedostatku dusíku začně chřadnout.

  Jak tedy dusík do akvária jednoduše dodat?

  Dr. Meristem říká: Nejjednodušší metodou je použít hnojivo PROFIPLANTS N PLUS®, který jsem pro vás ve své laboratoři připravil. Zakoupit ho můžete v různě velkém balení ZDE.

  Dávkování PROFIPLANTS N PLUS®

  obsah akvária málo zarostlé středně zarostlé silně zarostlé
  10 litrů 0,6 ml / týden 1 ml / týden 2 ml / týden
  15 litrů 0,9 ml / týden 1,5 ml / týden 3 ml / týden
  20 litrů 1,2 ml / týden 2 ml / týden 4 ml / týden
  25 litrů 1,5 ml / týden 2,5 ml / týden 5 ml / týden
  50 litrů 3 ml / týden 5 ml / týden 10 ml / týden
  100 litrů 6 ml / týden 10 ml / týden 20 ml / týden
  150 litrů 9 ml / týden 15 ml / týden 30 ml / týden
  200 litrů 12 ml / týden 20 ml / týden 40 ml / týden
  250 litrů 15 ml / týden 25 ml / týden 50 ml / týden
  300 litrů 18 ml / týden 30 ml / týden 60 ml / týden
  350 litrů 21 ml / týden 35 ml / týden 70 ml / týden
  400 litrů 24 ml / týden 40 ml / týden 80 ml / týden
  450 litrů 27 ml / týden 45 ml / týden 90 ml / týden
  500 litrů 30 ml / týden 50 ml / týden 100 ml / týden


  Pro pokročilé:

  Jsem pokročilý akvarista. O kolik mám obsah dusíku zvednout?

  Dr. Meristem říká: Obecně se doporučuje zvednout obsah dusíku do maximální horní hranice 30 mg / litr. Na této hodnotě pak akvarijní vodu udržujeme neustále. Jsou však také druhy rostlin, které maximálního růstu dosahují až při trojnásobku této koncentrace. Tuto koncentraci pochopitelně nelze do akvárií s mnoha druhy rostlin doporučit.

  Jaká je koncentrace dusíku v závislosti na čase při tomto dávkování?

  Tabulka ukazuje koncentraci dusíku v závislosti na čase při 50% výměně vody týdně:

  Podle tabulky si můžeme aplikaci dusíku upravit. Dodržovat při tomto vzoru je třeba výměnu vody v týdenních intervalech a objemem výměny 50%.
  Přejížděním ukazatele myši přes tabulku se objevují vypočítané hodnoty.

  Dr. Meristem říká: Z tabulky vidíte, že pokud budete dodržovat 50% výměnu vody v akváriu týdně, tak není třeba obsah dusíku nijak měřit, protože jeho obsah bude stále stejný. Po výměně vody prostě jen nadávkujete PROFIPLANTS N PLUS®. Vzájemná závislost všech prvků obsažených ve vodě je natolik složitá, že přesahuje rámec tohoto zjednodušeného vysvětlení.